CNY17-1-060E
Package / Case : PDIP-6
Product Category : Transistor Output Optocouplers
Vf - Forward Voltage : 1.7 V
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Pd - Power Dissipation : 250 mW
Isolation Voltage : 5000 Vrms
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Packaging : Tube
Vr - Reverse Voltage : 6 V
Maximum Collector Current : 150 mA
Number of Channels : 1 Channel
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.3 V
Maximum Collector Emitter Voltage : 70 V
If - Forward Current : 60 mA
Output Type : NPN Phototransistor
Manufacturer : Avago / Broadcom
Description : Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 0.3mA