ACPL-217-50AE
Package / Case : SOIC-4
Product Category : Transistor Output Optocouplers
Vf - Forward Voltage : 1.4 V
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Pd - Power Dissipation : 200 mW
Isolation Voltage : 3000 Vrms
Maximum Operating Temperature : + 110 C
Packaging : Reel
Vr - Reverse Voltage : 6 V
Maximum Collector Current : 50 mA
Number of Channels : 1 Channel
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.4 V
Maximum Collector Emitter Voltage : 80 V
If - Forward Current : 50 mA
Output Type : NPN Phototransistor
Manufacturer : Avago / Broadcom
Description : Transistor Output Optocouplers 3000Vrms 50% CTR