MC78L12ACDR2G
Contact Now
MC78L12ACDR2G
Output Current : 100 mA
Product Category : Linear Voltage Regulators
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : 0 C
Load Regulation : 100 mV
Input Voltage MAX : 35 V
Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 12 V
Packaging : Reel
Line Regulation : 250 mV
Series : MC78L12A
Output Type : Fixed
Manufacturer : onsemi
Description : Linear Voltage Regulators 12V 100mA Positive