MC78L15ACPG
Output Current : 100 mA
Product Category : Linear Voltage Regulators
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : 0 C
Load Regulation : 150 mV
Input Voltage MAX : 35 V
Package / Case : TO-92-3 (TO-226)
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 15 V
Packaging : Bulk
Line Regulation : 300 mV
Series : MC78L15A
Output Type : Fixed
Manufacturer : onsemi
Description : Linear Voltage Regulators 15V 100mA Positive