MC78M15BTG
Output Current : 500 mA
Product Category : Linear Voltage Regulators
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Load Regulation : 300 mV
Input Voltage MAX : 35 V
Package / Case : TO-220-3
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 15 V
Packaging : Tube
Line Regulation : 50 mV
Series : MC78M15
Output Type : Fixed
Manufacturer : onsemi
Description : Linear Voltage Regulators 15V 500mA Positive