MC78M12CDTG
Output Current : 500 mA
Product Category : Linear Voltage Regulators
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : 0 C
Load Regulation : 240 mV
Input Voltage MAX : 35 V
Package / Case : TO-252-3 (DPAK)
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 12 V
Packaging : Tube
Line Regulation : 50 mV
Series : MC78M12
Output Type : Fixed
Manufacturer : onsemi
Description : Linear Voltage Regulators 12V 500mA Positive