MIC5209-3.6BM-TR
Contact Now
MIC5209-3.6BM-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 500mA
Current - Quiescent (Iq) : 170µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 25mA
Supplier Device Package : 8-SOIC
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.6V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.6V 500MA 8SOIC