MIC5207-3.2BM5-TR
Contact Now
MIC5207-3.2BM5-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 3000
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.4V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 170µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 3µA
Supplier Device Package : SOT-23-5
Part Status : Discontinued at Digi-Key
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 180mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.2V
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.2V 180MA SOT23-5