MIC39301-2.5BU TR
Contact Now
MIC39301-2.5BU TR
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 750
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.55V @ 3A
Current - Quiescent (Iq) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : TO-263-5
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Output Type : Fixed
Current - Output : 3A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Package / Case : TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 2.5V 3A TO263-5