MIC39151-1.65BU TR
Contact Now
MIC39151-1.65BU TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 750
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 1.5A
Current - Quiescent (Iq) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : TO-263-5
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.65V
Package / Case : TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.65V 1.5A TO263-5