TPS7250QDRG4
Contact Now
TPS7250QDRG4
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 60dB ~ 50dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 1.1V @ 250mA
Current - Quiescent (Iq) : 225µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 325µA
Supplier Device Package : 8-SOIC
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Power Good
Output Type : Fixed
Current - Output : 250mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 5V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) : 10V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 5V 250MA 8SOIC