MIC5255-2.8BD5-TR
Contact Now
MIC5255-2.8BD5-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 3000
PSRR : 60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.25V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 150µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : TSOT-23-5
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) : 6V