MIC5245-2.5BM5-TR
Contact Now
MIC5245-2.5BM5-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 3000
PSRR : 50dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.25V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 150µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) : 6V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5