MIC5236-3.3BMM-TR
Contact Now
MIC5236-3.3BMM-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Load , Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 2500
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 30µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 5mA
Supplier Device Package : 8-MSOP
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max) : 30V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8MSOP