MIC5219-2.7BM5-TR
Contact Now
MIC5219-2.7BM5-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 3000
PSRR : 75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 500mA
Current - Quiescent (Iq) : 8µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Part Status : Discontinued at Digi-Key
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.7V
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) : 12V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 2.7V 500MA SOT23-5