MIC5216-3.2BMM-TR
Contact Now
MIC5216-3.2BMM-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 500mA
Current - Quiescent (Iq) : 3µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 8µA
Supplier Device Package : 8-MSOP
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.2V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max) : 12V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.2V 500MA 8MSOP