LT3008ETS8-1.8#TRPBF
Contact Now
LT3008ETS8-1.8#TRPBF
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Linear Technology/Analog Devices
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 64dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 20mA
Current - Quiescent (Iq) : 6µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 1.2mA
Supplier Device Package : TSOT-23-8
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 20mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Package / Case : SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Input (Max) : 45V