MIC3975-1.65YMM
Contact Now
MIC3975-1.65YMM
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 400
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 750mA
Current - Quiescent (Iq) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : 8-MSOP
Part Status : Active
Packaging : Tube
Output Type : Fixed
Current - Output : 750mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.65V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.65V 750MA 8MSOP