MIC5208-3.3YMM
Contact Now
MIC5208-3.3YMM
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 2
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 300
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA
Current - Quiescent (Iq) : 750µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 1.2mA
Supplier Device Package : 8-MSOP
Part Status : Active
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 50mA, 50mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V, 3.3V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.3V/3.3V 8MSOP