TPS77501DRG4
Contact Now
TPS77501DRG4
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 60dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max) : -
Current - Quiescent (Iq) : 125µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : 8-SOIC
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : 5.5V
Control Features : Enable, Reset
Output Type : Adjustable
Current - Output : 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.5V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) : 10V
Series : -
Description : IC REG LIN POS ADJ 500MA 8SOIC