TPS71918-28DRVT
Contact Now
TPS71918-28DRVT
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 2
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 500
PSRR : 63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Voltage Dropout (Max) : -, 0.4V @ 200mA
Current - Quiescent (Iq) : 160µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 250µA
Supplier Device Package : 6-SON (2x2)
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V, 2.8V
Package / Case : 6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) : 6.5V
Series : -
Description : IC REG LIN 1.8V/2.8V 200MA 6SON