LT3061IDCB-3.3#TRPBF
Contact Now
LT3061IDCB-3.3#TRPBF
  • 1
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 73dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.43V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq) : 90µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 4MA
Supplier Device Package : 8-DFN (2x3)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Soft Start
Output Type : Fixed
Current - Output : 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) : 45V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8DFN