LM2937ES-15
Contact Now
LM2937ES-15
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 270
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 1V @ 50mA
Current - Quiescent (Iq) : 2mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 20mA
Supplier Device Package : DDPAK/TO-263-3
Part Status : Not For New Designs
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 15V
Package / Case : TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max) : 26V
Series : -
Description : IC REG LIN 15V 500MA DDPAK