TPS71202DRCTG4
Contact Now
TPS71202DRCTG4
  • 1
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 2
Protection Features : Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 500
PSRR : 59dB ~ 54dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.4V @ 500mA
Current - Quiescent (Iq) : 250µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 600µA
Supplier Device Package : 10-VSON (3x3)
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : 5.5V
Control Features : Enable, Power Good
Output Type : Adjustable
Current - Output : 250mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.2V
Package / Case : 10-VFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Series : -
Description : IC REG LIN POS ADJ 250MA 10VSON