S-1167B36-I6T2G
Contact Now
S-1167B36-I6T2G
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : ABLIC U.S.A. Inc.
Minimum Quantity : 5000
PSRR : 65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.21V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq) : 900nA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Supply (Max) : 16µA
Supplier Device Package : SNT-6A (H)
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.6V
Package / Case : 6-SMD, Flat Leads
Voltage - Input (Max) : 6.5V
Series : S-1167
Description : IC REG LINEAR 3.6V 150MA SNT6A