MIC5365-3.3YMT-TR
Contact Now
MIC5365-3.3YMT-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 5000
PSRR : 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.31V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 39µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : 4-TMLF® (1x1)
Part Status : Discontinued at Digi-Key
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4TMLF