TL-SCSI285KCE3
Contact Now
TL-SCSI285KCE3
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Mounting Type : Through Hole
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 450
PSRR : 62dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.8V @ 620mA
Current - Quiescent (Iq) : -
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : TO-220-3
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Output Type : Fixed
Current - Output : 620mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.85V
Package / Case : TO-220-3
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Series : -
Description : IC REG LIN 2.85V 620MA TO220-3