IRU1010-18CYTR
Contact Now
IRU1010-18CYTR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 2000
PSRR : 70dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 1.3V @ 1A
Current - Quiescent (Iq) : -
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : SOT-223
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max) : 7V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223