LD2985AM18R
Contact Now
LD2985AM18R
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : STMicroelectronics
Minimum Quantity : 3000
PSRR : 45dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.575V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 150µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 4MA
Supplier Device Package : SOT-23-5
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) : 16V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5