SN74F245NG4
Contact Now
SN74F245NG4
Logic Type : Transceiver, Non-Inverting
Product Category : Buffers & Line Drivers
Supplier Device Package : 20-PDIP
Input Type : -
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status : Active
Current - Output High, Low : 3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Number of Bits per Element : 8
Packaging : Tube
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Series : 74F
Mounting Type : Through Hole
Output Type : 3-State
Number of Elements : 1
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Manufacturer : Texas instruments
Description : IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP