SN75LBC172DWR
Product Category : Drivers, Receivers, Transceivers IC
Type : Driver
Part Status : Active
Supplier Device Package : 20-SOIC
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Duplex : -
Packaging : Tape & Reel (TR)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Receiver Hysteresis : -
Series : -
Mounting Type : Surface Mount
Number of Drivers/Receivers : 4/0
Manufacturer : Texas instruments
Protocol : RS422, RS485
Voltage - Supply : 4.75 V ~ 5.25 V