MCP23S18-E/SP
Contact Now
MCP23S18-E/SP
Product Category : Interface - I/O Expanders
Features : -
Interface : SPI
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status : Active
Packaging : Tube
Interrupt Output : Yes
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Series : -
Current - Output Source/Sink : 25mA
Clock Frequency : 10MHz
Mounting Type : Through Hole
Number of I/O : 16
Output Type : Open Drain
Voltage - Supply : 1.8 V ~ 5.5 V