DS1315N-33+
Contact Now
DS1315N-33+
Product Category : Real Time Clock
Type : Phantom Time Chip
Features : Leap Year
Voltage - Supply, Battery : 2.5 V ~ 3.7 V
Interface : Parallel
Supplier Device Package : 16-PDIP
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status : Active
Memory Size : -
Packaging : Tube
Voltage - Supply : 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Series : -
Mounting Type : Through Hole
Time Format : HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date Format : YY-MM-DD-dd
Current - Timekeeping (Max) : 1.1mA @ 3.3V