LT1460DCN8-10#PBF
Contact Now
LT1460DCN8-10#PBF
Product Category : Voltage References
Voltage - Input : 10.9 V ~ 20 V
Mounting Type : Through Hole
Reference Type : Series
Manufacturer : Linear Technology/Analog Devices
Noise - 10Hz to 10kHz : 35µVrms
Minimum Quantity : 350
Factory Stock : 1300
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package : 8-PDIP
Part Status : Active
Current - Cathode : -
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Output Type : Fixed
Noise - 0.1Hz to 10Hz : 40µVp-p
Current - Output : 40mA
Temperature Coefficient : 20ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) : 10V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Tolerance : ±0.1%
Current - Supply : 360µA
Series : -
Description : IC VREF SERIES 10V 8DIP