NCP1079BAP100G
Contact Now
NCP1079BAP100G
Duty Cycle - Max : 72 %
Output Current : 1050 mA
Product Category : AC/DC Converters
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Operating Supply Current : 1.4 mA
Switching Frequency : 100 kHz
Package / Case : PDIP-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : -
Packaging : Tube
Input / Supply Voltage - Min : 6.5 V
Input / Supply Voltage - Max : 20 V