STP16CL596B1R
Contact Now
STP16CL596B1R
Product Category : LED Lighting Drivers
Type : Linear
Voltage - Supply (Min) : 3V
Internal Switch(s) : Yes
Mounting Type : Through Hole
Manufacturer : STMicroelectronics
Voltage - Supply (Max) : 3.6V
Minimum Quantity : 750
Voltage - Output : 16V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output / Channel : 90mA
Topology : Shift Register
Supplier Device Package : 24-DIP
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Number of Outputs : 16
Frequency : 25MHz
Dimming : -
Package / Case : 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Applications : -
Series : -
Description : IC LED DRIVER LINEAR 90MA 24DIP