IRG5U150HF12B
Contact Now
IRG5U150HF12B
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 260 A
Series : -
Package / Case : POWIR® 62 Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.5V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : POWIR® 62
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 2 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 1100 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 18 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MOD 1200V 260A POWIR 62
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 1200 V 260 A 1100 W Chassis Mount POWIR® 62