BSM50GAL120DN2HOSA1
Contact Now
BSM50GAL120DN2HOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 78 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 400 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.3 nF @ 25 V
Configuration : Single Switch
NTC Thermistor : No
Base Product Number : BSM50G
Description : IGBT MOD 1200V 78A 400W
Contact Now
IGBT Module Single Switch 1200 V 78 A 400 W Chassis Mount Module