FD1400R12IP4DBOSA1
Contact Now
FD1400R12IP4DBOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1400 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : PrimePACK™3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 1400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 7700 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 82 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FD1400
Description : IGBT MOD 1200V 1400A 7700W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 1400 A 7700 W Chassis Mount Module