FMS6G20US60
Contact Now
FMS6G20US60
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 20 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Series : -
Package / Case : 25PM-AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.7V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : 25PM-AA
Mfr : onsemi
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : -
Power - Max : 89 W
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.277 nF @ 30 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FMS6
Description : IGBT MODULE 600V 20A 89W 25PMAA
Contact Now
IGBT Module Three Phase Inverter 600 V 20 A 89 W Chassis Mount 25PM-AA