APTGF250SK60D3G
Contact Now
APTGF250SK60D3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : D-3 Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.45V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : D3
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 500 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 1250 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 13 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 600V 400A 1250W D3
Contact Now
IGBT Module NPT Single 600 V 400 A 1250 W Chassis Mount D3