APTGF50DDA60T3G
Contact Now
APTGF50DDA60T3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 65 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.45V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 250 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 2.2 nF @ 25 V
Configuration : Dual Boost Chopper
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MODULE 600V 65A 250W SP3
Contact Now
IGBT Module NPT Dual Boost Chopper 600 V 65 A 250 W Chassis Mount SP3