APTGT150A170D1G
Contact Now
APTGT150A170D1G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 280 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : D1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : D1
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 4 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 780 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 13 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 1700V 280A 780W D1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700 V 280 A 780 W Chassis Mount D1