VS-GB50NA120UX
Contact Now
VS-GB50NA120UX
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 84 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.8V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SOT-227
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Collector Cutoff (Max) : 50 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 431 W
Input : Standard
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : GB50
Description : IGBT MOD 1200V 84A 431W SOT227
Contact Now
IGBT Module NPT Single 1200 V 84 A 431 W Chassis Mount SOT-227