BSM30GD60DLCE3224
Contact Now
BSM30GD60DLCE3224
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 40 A
Product Status : Obsolete
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.45V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 500 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 135 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.3 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : BSM30G
Description : IGBT MODULE 600V 40A 135W
Contact Now
IGBT Module NPT Single 600 V 40 A 135 W Chassis Mount Module