BSM25GP120BOSA1
Contact Now
BSM25GP120BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 45 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.55V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 20 A
IGBT Type : -
Power - Max : 230 W
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.5 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : BSM25GP120
Description : IGBT MOD 1200V 45A 230W
Contact Now
IGBT Module Full Bridge 1200 V 45 A 230 W Chassis Mount Module