FS20R06VE3BOMA1
Contact Now
FS20R06VE3BOMA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 25 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 71.5 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.1 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FS20R06
Description : IGBT MOD 600V 25A 71.5W
Contact Now
IGBT Module Three Phase Inverter 600 V 25 A 71.5 W Chassis Mount Module