BSM15GP120BOSA1
Contact Now
BSM15GP120BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 35 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.55V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 500 µA
IGBT Type : -
Power - Max : 180 W
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : BSM15GP120
Description : IGBT MOD 1200V 35A 180W
Contact Now
IGBT Module Full Bridge 1200 V 35 A 180 W Chassis Mount Module