IRG5K100HH06E
Contact Now
IRG5K100HH06E
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 170 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Series : -
Package / Case : POWIR ECO 2™ Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : POWIR ECO 2™
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 405 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 6.2 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MOD 600V 170A POWIR ECO 2
Contact Now
IGBT Module Full Bridge Inverter 600 V 170 A 405 W Chassis Mount POWIR ECO 2™