FS800R07A2E3BOSA2
Contact Now
FS800R07A2E3BOSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 700 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : HybridPACK™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.6V @ 15V, 550A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 52 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS800R07
Description : IGBT MOD ATV 800A HYBRID PACK2
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 700 A 1500 W Chassis Mount Module